Co należy wiedzieć przed budową domu? Lista najważniejszych spraw

jak wybudować domBudowa domu to zawsze temat, do którego należy się dokładnie i z rozmysłem przygotować, aby w trakcie nie zostać zaskoczonym przykrą niespodzianką. Poniżej przedstawimy kilka najważniejszych spraw z którymi boryka się każdy budujący swój nowy dom.

Pierwszym etapem jest zakup działki budowlanej. Bądźmy czujni w sprawach prawnych oraz ustalmy możliwości przyłącza wszystkich mediów i cenę robót z tym związanych. Jeśli mamy już działkę to czeka nas analiza zagospodarowania przestrzennego oraz zakup projektu domu. Jeśli nasza działka nie została ujęta w planie zagospodarowania przestrzennego, to należy wystąpić o wydanie odpowiednich warunków zabudowy.

Projekt budowlany musi zostać zakupiony, zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac na terenie działki. Bez projektu budowlanego nie możemy załatwić żadnych spraw formalnych w urzędach. Projekt jaki wybierzemy zależy od naszych indywidualnych gustów i upodobań, jednak zasada jest, ze im prostsza forma, tym tańsze będą koszty wykonania.

Kolejna sprawa która związana jest z budową, to kosztorysowanie. Warto pokusić się o własne wyliczenie kosztów, ponieważ często kosztorysy dołączone do projektu nie uwzględniają wszystkiego. W przypadku ubiegania się o kredyt takie kosztorysowanie oraz plan prac jest niezbędny.

formalności a budowa domuObecnie, zgodnie z prawem, budowa domu jednorodzinnego nie wymaga uzyskania pozwolenia budowlanego, czyli w przypadku gdy nasz dom nie będzie przeszkadzał sąsiadom na ich terenie, możemy zacząć budowę o tzw. zgłoszenie zamiaru budowy z projektem. Taki wniosek o zgłoszenie zamiaru budowy z projektem musi posiadać projekt budowlany, kopie mapy geodezyjnej, prawo do dysponowania działką budowlaną, harmonogram prac, projekt obszaru oddziaływania budynku oraz uzgodnienia dotyczące przepisów prawa lokalnego. Oczywiście po zgromadzeniu wszystkich dokumentów i złożeniu ich w odpowiednim urzędzie musimy poczekać na pozwolenie budowlane. Tutaj w zależności od planowanych prac musimy czekać od 30 do 65 dni z rozpoczęciem robót.

Wykonanie domu możemy przeprowadzić systemem gospodarczym lub zleconym, co zależy tylko od nas i naszego zaangażowania. Osobą najważniejszą na budowie będzie kierownik budowy, czyli fachowiec z niezbędnym doświadczeniem i wiedzą, którego wybierajmy z rozwagą i najlepiej z polecenia. Pamiętajmy także o spisaniu umowy pisemnej z wykonawcami, co zabezpieczy nasze ewentualne roszczenia i prawa.

O serwisie

Budujesz dom?

Remontujesz mieszkanie?

Urządzasz swoje cztery kąty?

Ten portal jest dla Ciebie!

Radzimy jak znaleźć fachowców, czy i na czym oszczędzić podczas budowy domu oraz jak nie zbankrutować przy okazji remontu mieszkania.

Zapraszamy!

hair salons reception

waiting room area

hairdressing furniture

Kontakt

ul. Ełcka 11, 51-427 Wrocław

537 272 737

kontakt@cesarz2.pl

Galeria